Star Wars slaví 40. výročí

Letos tomu je 40 let od doby, kdy šel do kin první film Star Wars IV: New Hope. Film, který odstartoval mánii, která zasáhla celý svět a jenž se i dnes stále těší velké oblibě. Těžko byste hledali větší fenomén, než Star Wars, který se rozšířil prakticky do všech odvětví zábavního průmyslu, ale i mnohem dále. Loga a motivy Hvězdných Válek tak naleznete prakticky všude, od hrnků, přes hračky až po všemožné hříčky lidské mysli.

My se o Star Wars zmiňujeme hlavně z toho důvodu, že tato filmová sága silně zasáhla i videoherní průmysl, kde vyšla řada velmi zajímavých titulů, které se do herní historie zapsali nesmazatelným písmem. Připomeňme si některé z nich.

X-Wing Alliance

Pokud jste již herními veterány a měli jste rádi poletování ve stíhačkách, ale více vás to táhlo ke sci-fi, asi jste neminuli hru Star Wars: X-Wing Alliance. Ve hře jste se chopili role pilota rebelů a ve stíhačce X-Wing jste si to rozdávali s Imperiálními stíhači.

X-Wing pochopitelně nebyl jediný stroj, který jste mohli ovládat, nebyl to pochopitelně jediný rebelský stroj.  Vše navazovalo na svého předchůdce, jímž bylo Star Wars: X-Wing vs TIE Fighter.

Série Jedi Knight

Velice populární se stala série Jedi Knight, která má na svém kontě pět her. Mezi ty nejpopulárnější patří dozajista Jedi Academy a pro mě osobně je tím top dílem Jedi Outcast, kde jste se chopili role odpadlíka Kyla Katarna, který musel opět najít cestu zpět k síle. Na své cestě se potkáte i se samotným Lukem Skywalkerem. Kromě těchto dvou dílů série obsahovala ještě Dark Forces o dvou dílech a jedním rozšířením.

Knights of the Old Republic

Titul o dvou dílech, kdy jeden byl z dílen dnes slavného studia BioWare, které nyní vydává své hry pod EA, a druhý studia Obsidian. Byť jsou oba díly dítkem jiných studií, oba dva se zapsali do historie žánru rpg a do dnešní doby se jedná o jedny z nejlepších her tohoto žánru vůbec. Oba dva díly nabídly velkolepé dobrodružství, které se už tehdy větvilo podle vašich rozhodnutí v rámci dějové linky a vedlo vás buďto na Světlou stranu, či na Temnou stranu síly. BioWare se na tuto hru snažili následně o několik let později navázat s mmorpg Old Republic, které se nestále těší novým přídavkům, byť začátky mělo velice krušné, nyní jde prakticky o zcela jiný titul.

Dvě etapy Battlefrontu

Když během roku 2004 vyšlo první Star Wars Battlefront byla to velká událost, která ságu přinesla na velká multiplayerová bojiště ve stylu tehdy již velmi populárního Battlefieldu. Na to o rok později navázal druhý díl, který vše posunul ještě dále a nabídl tak navíc bitvy ve vesmíru a hrdiny. V podstatě do dnešní doby je původní druhý díl považován za nejlepší Battlefront vůbec. Oba díly původních Battlefrontů je nyní možné znovu hrát na Xbox One, díky zpětné kompatibilitě z původním Xboxem. Druhou etapu Star Wars Battlefront se rozhodlo oživit studio DICE, tedy autoři série Battlefield, pod taktovkou EA. První díl byl oproti původní sérii Battlefront spíše krokem zpět a co se týče obsahu, tak toho moc nenabídl. Byť se jednalo o vizuálně nejhezčí hru, která se na trhu objevila. Loňský rok, tedy rok 2017, zkusilo DICE druhý pokus a vydalo Star Wars Battlefront II opět pod EA. Vše vypadalo, že se k lepšímu obrátí a opravdu po stránce obsahu toho hra nenabízela vůbec málo, avšak dojela na nenasytnou politiku EA, která se do hry za plnou cenu mermomocí snažila dostat microtransakce.

Hry podle filmů

Velkou část her, které se vydaly vyříci svému osudu byly vysloveně filmové adaptace. Nejvíce se jich dostalo hlavně u Phantom Menace, který měl několik titulů, které vycházeli přímo z filmu a nesli i přímo název samotného filmu. Každá z těchto her však byla cílena na jiné platformy a na každou z nich se tak dostal trochu jiný titul. Mě osobně z těchto her nejvíce uvízl v paměti titul Pod Racer, které vycházel ze závodu kluzáků, jenž probíhal na planetě Tatooine v rámci Epizody I. Titul se dokonce dočkal opětovného vydání a to právě v těchto chvílích je znovu dostupný v rámci stránky GOG.com, kde si jej můžete vychutnat i v HD rozlišení.

Her podle Star Wars je opravdu hodně a nelze se věnovat všem. Namátkou ještě stojí za zmínku vynikající first person střílečka Star Wars Republic Commando, strategie Empire at War, či opět vesmírnými bitvami protkaný Jedi Starfighter. Mezi hrami se taky ocitlo několik ambiciozních projektů, jenž svou šanci nedostaly. Mezi takové tituly se dá zařadit například Star Wars 1313, či loni zrušený project Visceral Games v čele s Amy Hening.

Jaká je další budoucnost značky Star Wars v herním světě není zatím jasné, ale již příští rok se můžeme těšit na akční hru od Respawn Entertainment, tedy autorů série Titanfall. Ta by snad mohla být oznámena již na letošní E3 2018, ale to se necháme překvapit.

May the 4th be with you. Všem přejeme krásný Star Wars Day.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *