NBA 2K Playgrounds 2 – Recenze

Minulý měsíc vyšli dva velké basketbalové tituly, ale i přes to je tu pro basketbalové fanoušky další. Tentokrát to bude ale opravdu něco jiného. Na rozdíl od NBA 2k19 a NBA Live 19 si NBA 2K Playgrounds 2 nehraje na nejrealističtější hru a rozhodně se obsahově s těmito 2 velikány nemůže rovnat, což ale každému musí dojít, když Playgrounds 2 je skoro o polovinu levnější. Velkým plusem ale Plagrounds 2 je, že tuto hru si můžete zahrát skoro s každým. Ať už se jedná o kamarády nebo rodinu, kteří třeba basketbalová pravidla neznají, ti všichni si přes to tuto hru mohou užít.

V této basketbalové hře se nesetkáme skoro s žádným pravidlem, se kterým v realitě můžeme. Nemusíte se bát, že po přeběhnutí na protivníkovu polovinu hřiště s míčem se už na svojí nesmíte vrátit. Nemusíte se bát, že byste někoho zfaulovali a nemusíte se bát, že by vám byly odpískány kroky Tedy hra vám ani nedovolí, abyste chodili bez driblování. S tím, že se této hře nesetkáme s řadou pravidel, přichází ale i to, že některé techniky typické pro tento sport zde budou chybět. Třeba například není možné udělat clonu.  Jedno z nejdůležitějších pravidel zde ale zůstává, a kvůli rychlejšímu tempu hry je zde pozměněné. Jde o čas poskytnutý na útok vůči protivníkovi, který je v realitě stanoven na 24 vteřin, ale zde je tomu o polovinu méně, tedy 12 vteřin. Avšak stále je to dostatek času útok provést a dává této hře ono správné arkádové tempo. Tím hlavním, čím se tato arkádová hra liší od ostatních, je, že si zde zahrajete pouze 2 vs 2, a nebo 1 vs 1 ve střílení trojek. Proč by vás ale měla tato hra zaujmout? Pokud jste někdy sledovali nějaký zápas v basketbalu, pak víte, co se stane, pokud se nějakému hráči se povede zavěsit. A teď si představte, jaká by byla reakce, kdyby někdo vyskočil 4 metry vysoko, třikrát se protočil a poté zavěsil míč do koše. A přesně o tomhle NBA 2K Playgrounds 2 je. Jedná se o zjednodušený rychlý basketbal, kde můžete provádět neuvěřitelné věci.

Jelikož se jedná o druhý díl, měli bychom si říct, co se vlastně od prvního dílu změnilo. Grafika druhého dílu je rozhodně mnohem lepší, modely hráčů se podobají více těm skutečným, i když je nutné to vzhledem ke stylizaci hry brát s rezervou. Kdyby u hráčů nebyly jména, tak je nemusíte vůbec poznat. Moc nových hráčů zde nepřibilo, ale na druhou stranu je jich pořád dostatek. Ovšem nějaká ta známá jména hra stále postrádá, např. Rodman nebo Duncan. Nová hřiště nás zavedenou do všech možných koutů světa a rozhodně nevypadají vůbec špatně. Hra v druhém díle navíc získala i dva nové mody, které první díl postrádal.

Prvním je NBA Season, který, stejně jako celá tato hra, je oproti skutečnosti mnohem rychlejší. Místo 82 her nás čeká pouze 14 a poté play-off, kde místo toho abyste soupeře museli porazit 4x, bude stačit k postupu výhra ve dvou zápasech. A i když to není velký počet, tak nějakou chvíli zaberou a za vítězství si odemknete jednoho Epického hráče. Druhý mód je opravdu rychlý a jedná se o 3-Point Contest. Jedná se o střílení trojek, přesněji jde o 5 míst, kde u každého je stojan s 5 míči a vy musíte nastřílet více bodů než váš soupeř. Stejně jako v klasickém NBA je vždy pátý míč ve stojanu za 3 body místo jednoho. I zde ale nalezneme malý rozdíl od skutečného 3-Point Contestu a to ten, že každý třetí míč ve stojanu vám přidává 5 vteřin času navíc. Tento mód na rozdíl od Sezóny je opravdu krátký a do 2 minut jej máte dohraný.

V klasickém zápase se dočkáme pár nových technik, které vypadají skvělé, ale jinak hra zůstává po stránce hratelnosti skoro stejná jako jednička. Ve hře uvidíte skvělé akrobatické triky, jenž by ve skutečnosti snad nikdo nedokázal, ale i klasické hody, kterými nikoho neohromíte, ale přesto vám i ony poskytují ony cenné body. Avšak na rozdíl od ostatních basketbalových her, si zde u běžných hodů musíme dát větší pozor, protože protihráči dokážou vyskočit mnohem výše a díky tomu našemu skórování zabránit. Na rozdíl od NBA 2K19 a NBA live 19 se zde klade větší důraz na přesnost, ale vše se vám velmi rychle dostane pod kůži a nebude problém se trefit správně.

Stejně jako v jedničce zde zůstávají schopnosti, které můžete v průběhu zápasu aktivovat. Za každou správně odvedenou akci, ať už se jedná o hod, blok, zisk míče nebo doskok, se vám nabije část symbolu basketbalového míče. Poté co tento míč budete mít celý naplněný, můžete nějakou z dostupných schopností aktivovat. Bohužel není možnost vybrat si schopnost hráče dle libosti. Hra vám sama vybere, kterou schopnost zrovna dostanete. Problém nastává v tom, že některé schopnosti nemusí sedět vašemu stylu hraní a proto vám v tu chvíli budou k ničemu. Tyto schopnosti mohou při správné použití zcela obrátit průběh zápasu a to ať už ve váš prospěch, či nikoliv.

Velkým problémem této hry je odemykání hráčů. Na začátku hry dostanete 4 balíčky, které vám otevřou čtvero oblečení pro hráče a 12 hráčů samotných, plus nějakou tu herní měnu. Tucet hráčů je opravdu málo a to ani nemluvím o tom, že dvě třetiny z nich jsou úplně obyčejní hráči, s nimiž díru do světa určitě neuděláte, a platí to hlavně pro online hraní. Po nějakých 6 hodinách hraní jsem odemkl přibližně 18 hráčů, takže jsem se dostal na 30. To vzhledem k tomu, že hra jich nabízí dvě stě, není to zrovna rychlé tempo v jejich získávání. Odemknout všechny hráče zabere opravdu dost času, ale hra vám nabízí možnost odemknutí všech hráčů za 5 000 goldů. Ty se dají vyhrát v zápasech, ale například za oněch šest hodin se mi jich podařilo získat jen 500. Druhou možností je pak nákup za reálné peníze ve storu, tedy hře se nevyhnuli nenáviděné mikrotransakce. Tudíž zde může v online zápasech fungovat nelibá mechanika v podobě Pay-to-Win. Naštěstí si za reálné peníze nekoupíte i úroveň daného hráče, kterou si zkrátka musíte poctivě odehrát.

Každý z dostupných hráčů začíná na úrovni Bronze, a postupním hraním s daným hráčem můžete získat lepší Silver a poté Gold úroveň. Je zde ještě úroveň Diamond, kterou můžete získat pouze v případě, že dosáhnete úrovně Gold a následně splníte všechny cíle daného hráče. Ty najdete v katalogu hráčů a poté u každého hráče najdete jeho speciální úkoly. Úroveň hráčů má značný vliv na jejich skill ve hře, takže metoda nákupu lepších hráčů v základu není jistotou lepšího týmu, pokud s nimi nehodláte hrát.

Souhrn

NBA 2K Playgrounds 2 je skvělá arkádová hra, která vás může mile překvapit a místo pár minut jí nakonec budete hrát několik hodin. Mínusem je trochu samotné odemykání hráčů, které může zabrat spoustu času, ale díky úrovním hráčů se můžete klidně vyrovnat těm, kteří si hráče koupí za reálné peníze. Na rozdíl od ostatních basketbalových her na trhu je tato velmi snadná a zábavná, takže si jí můžete zahrát i s těmi co basket zrovna nemusí, nebo se nevyznají v pravidlech a to vše v příjemně stylizovaném vizuálním kabátku.

Hodnocení : 8/10

Autor: Karel Hutta
Testovaná verze: Playstation 4

NBA 2K Playgrounds 2 si můžete koupit na Kuma.cz  a to ve verzích pro PS4, Xbox One a Nintendo Switch.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *