FIA European Truck Racing Championship – Recenze

Největší rozdíl mezi TRC a tradiční zavodní hrou s auty spočívá v tom, že vás hra staví za volant kamionu.

Ani já sám jsem neměl ponětí že takové závody vůbec existují, koneckonců, obvykle byste viděli, jak se tyto stroje prohánějí pouze po dálnicích, když dopravují dodávky různým společnostem a podobně v jejich přívěsech, A určitě né na startovní čáře světového závodu.

V TRC váš vůz zrychluje mnohem rychleji a je ovladatelnější než typický nákladní vůz. Stále to ani zdaleka není podobné zážitku jako je převzetí kontroly nad vozem F1 nebo Porsche 911, vyrobeným pro závodění. Jsou to pořád jen kamiony. Pokud jste si tedy zvykli na typické závodní tituly jako je například Forza Horizon 4, tak pro vás závody TRC budou šokem, a budete si na ně muset zvyknout. Proto předtím, než dosáhnete úspěchu v režimu Kariéra, musíte dokončit řadu interaktivních testů, které vám poté udělí řádnou licenci, abyste mohli skutečně závodit v kamionu. Nikdy jsem nehrál závodní hru s nutností si udělat “řidičský průkaz”, ale zde jsem to ocenil.

Během tréninku nebo kvalifikace se jízda po zavodním okruhu příliš neliší, jelikož jste na trati sami. Jakmile však začne závod, začnou se rozdíly skutečně projevovat. Tyto pěti-tunové kolosy nebyly původně určeny k závodění, takže nejsou všechny tak obratné. Zároveň jsem zjistil, že otočit tenhle kolos není vůbec snadné a navracení zpět na trat není tak jednoduché jako v autě, protože to trvá nějakou dobu, než se tato bestie otočí a vrátí zpět na požadovanou rychlost.

Začátek každé trasy se stává jakousi bitvou, protože mít 12 velkých souprav, které jsou od sebe jen pár centimetrů, je dostatečný důvod na to se stresovat. Hlavním cílem během prvního kola je tedy pokusit se získat nějaké přední pozice. Přesto jsem strávil spoustu dalších minut na některých závodech kvůli tomu, že jsem musel v prvních několika okamžicích restartovat závod, protože mě soupeři utlačovali a nedovolili v klidu projet.

Procházení kariéry
Připravte se do toho investovat nějaký čas.

Truck Racing Championship rozděluje režim kariéry na dvě části: evropský režim a světovou řadu. Fungují stejně, s jediným rozdílem v modelech nákladních vozidel. Evropská kariéra nabízí výhradně evropské nákladní automobily od výrobců jako MAN a Iveco. Světová řada naproti tomu zve do mixu dalších značek nákladních vozidel. Tyto nákladní vozy bývají hbitější a mohou zrychlit rychleji než jejich evropské protějšky.

Váš první průchod režimem Kariéra bude v zásadě sloužit jako zkušební, což vám umožní zdokonalit své dovednosti a zlepšit se. Spíše než nákup vlastního nákladního auta hned ze začátku doporučuji jezdit spíše pro sponzory, kteří mají vlastní týmy, a výběr teamu se provádí před začátkem závodní sezóny. To bude vyžadovat provádět údržbu a opravu kamionu před každým závodem (což stojí peníze), dále budete upgradovat jednotlivé části vozu a udržovat morálku týmu tím, že se budete umísťovat na vysokých pozicích. Tento systém funguje podobně jako u jiných závodních her, jako například F1, i když to není zdaleka tak technicky založené.

V maximální délce trvají závody až 12 kol. Máte však naštěstí možnost je zkrátit na 75% (8 kol), 50% (6kola) nebo 25% (3 kola). Dokončení i tříkolového závodu může trvat téměř 10 minut, především kvůli nízké rychlosti nákladních vozidel (dosahují pouze 160 km/h). Kompletní závod se skládá z výše uvedených čtyř hlavních závodů, plus dvou tréninkových závodů a  dvou kvalifikačních. Netrvalo mi dlouho přizpůsobit se 25% délky závodu. To vám průměrně každý zápas zabere hodinu.

Celý režim Kariéra je dlouhý, opakující a prostě nudný, což mi hraní dosti znepříjemňovalo, a proto mě hra spíše odpudila než přilákala. Po několika hodinách jsem v podstatě ztratil zájem o aktivní hraní. Závodní hry by měly být vzrušující a poutavé! Ale pro mě se u TRC podařilo tento pocit získat jen ve velmi krátkých čas.

Když jsem se k této hře dostal, v podstatě mě dovedla k záběru, že TRC je spíš hra určená pro milovníky tohoto žánru. I pokud se vám líbily tituly jako Assetto Corsa, Project CARS 2 a Forza Motorsport 7. Nedoporučoval bych vám nakup této hry. Samotná hra mi přijde nedodělaná.

Vizuály jsou zjednodušené ve srovnání s jinými moderními tituly, i když světelné efekty, zejména západ / východ slunce, byly velmi pěkné, zejména po dešti. Když už mluvíme o počasí, viděl jsem, že se zatáhlo a silnice se stočily, ale ve skutečnosti jsem nikdy neviděl žádný animovaný déšť (i když nákladní auta mají funkční stěrače). Fyzika se mění alespoň za mokra.

Zvukový design je také dílčí pár. Přestože zvuky motoru jsou docela pěkné a basově slušně udělané (jak byste očekávali od takového tahače), tak u jednotlivých kamionů neexistuje žádný jedinečný zvuk. To opět přispívá k opakující se povaze hry.

Když vezmete v úvahu všechny věci, je pro mě těžké doporučit FIA European Truck Racing Championship, pokud tedy nejste velkým fanouškem titulů jako American Truck Simulator nebo EURO TRUCK Simulator 2 . Ale pokud jsou super rychlé kary a rychlé závody vaším stylem, zvolili jste si špatnou cestu, a radši bych se vrátil ke klasické Forze Horizon 4 .

Hodnocení 4/10

Platforma: PC
Recenzoval: Onifus

Hra je dostupná na platformě

Děkuji za poskytnutí hry firmě Comgad

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *